Od kilku lat jestem terapeutką EMDR (ukończone całościowe dwustopniowe szkolenie), cały czas poszerzam wiedzę i umiejętności w tym obszarze uczestnicząc w szkoleniach i stałych superwizjach.

O EMDR

Jest podejściem w psychoterapii zalecanym osobom które zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym, a rdzeń tych problemów można zauważyć w trudnych wydarzeniach życiowych.

Terapia za pomocą EMDR może wyleczyć lub znacząco zmniejszyć objawy PTSD, zarówno w przypadku jednorazowego traumatycznego wydarzenia (np. wypadek lub bycie świadkiem sytuacji trudnej, katastrofy) jak i u osób które doświadczyły zaniedbania lub złego traktowania, także jako dzieci.

EMDR jest również skuteczny w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń komulsywno-obsesyjnych, zaburzeń odżywiania, uzależnień oraz zaburzeń osobowości. Efekt leczenia często pozostaje długotrwały.


Na czym polega terapia metodą EMDR

Za twórcę tego podejścia uważa się dr Francine Shapiro która poprzez obserwację – zauważyła, że ruchy gałek ocznych w określonych warunkach mogą zmniejszyć intensywność niepokojących doznań, myśli i uczuć.

Teoria dr Shapiro zakłada, że EMDR działa poprzez stymulacje naturalnego systemu przetwarzania informacji w naszym mózgu. System ten jest odpowiedzialny za przetwarzanie i integrację nowych informacji w naszej pamięci. Dynamika sesji polega na oscylowaniu uwagi pomiędzy kontaktem z pojawiającymi się w świadomości treściami a skupianiem się na bodźcu zewnętrznym dostarczonym przez terapeutę.

Do stymulacji terapeuta może użyć ruchu dłoni lub innego bodźca. Po każdej sekwencji w świadomości mogą pojawić się nowe skojarzenia, wspomnienia, odczucia fizyczne lub emocje. Przetwarzaniu podczas terapii EMDR mogą zostać poddane zarówno przeszłe zdarzenia, aktualne wyzwalacze oraz przyszłe potrzeby.